Časté otázky

Zoznam nazývaný „často kladené otázky“ (FAQ) sa používa na webových stránkach a online fórach, kde sa otázky zvyknú opakovať a existuje jasná uspokojivá odpoveď. Účelom často kladených otázok je poskytnúť odpovede alebo informácie na časté otázky. Tento spôsob je užitočný prostriedok na organizovanie doplnkových informácií. Text, ktorý pozostáva z otázok a odpovedí na ne nazývame „často kladené otázky“ (po anglicky skratka Frequently asked question – FAQ) bez ohľadu na to, či sú otázky naozaj často kladené. Časté otázky dostávame aj my, napríklad…

Aká je cena za vymaľovanie bytu? A cena za vymaľovanie domu? Koľko bude stáť vymaľovanie domu v Trnave či vymaľovanie domu v Senci? Ako dlho bude maľovanie trvať? Je nutná prítomnosť majiteľa? – to sú časté otázky na nás. Nech sa páči, tu sú odpovede.

Koľko dní vopred treba maľovanie bytu či domu objednať?

Medzi časté otázky patrí predovšetkým táto (a otázka o cene prác).

V prípade, že potrebujete niečo súrne vymaľovať do 2-3 dní, pravdepodobne budeme obsadení, ale za spýtanie sa nič nedáte. Zavolajte aj tak.

Najlepšie je ozvať sa 2-3 týždne vopred. Ak sa nám ozvete i 1 mesiac vopred, nič sa nestane. V sezóne, v jarných a letných dňoch, keď počasie potrebám maľovania bytov a technológii praje, býva náš program plnší, v zime vieme byť operatívnejší.

Občas i v našom programe nastávajú nečakané zmeny a keď o vás vieme vopred, môže sa stať, že maľovanie vášho bytu či domu prebehne nad očakávanie rýchlo.

Koľko stojí vymaľovanie bytu?

Keď sa nám ozvete, na základe informácie od vás čo sa týka plochy a výšky priestoru vieme povedať naozaj len hrubý odhad. Na cenu vplýva množstvo miestnych faktorov, stavy stien, rozsah prác, vzdialenosť atď. Bez osobnej obhliadky to nejde, nevieme vám povedať aká bude cena maľovania.

Každé maľovanie bytu, domu či priestoru je iné, pretože každý priestor je jedinečný. Hoci sa byty či priestory môžu podobať, každý je iný už vykonanými úpravami, členitosťou priestoru, stavom omietok, starej farby, parapetných dosiek, opotrebovaním, množstvom dier atď. Cenu maľovania ovplyvnia i rôzne osobné požiadavky – je rozdiel, či maľovanie stien robíme v jednej farbe až po stropy, alebo chcete napr. 10 cm pás vo farbe stropu ešte aj v hornej časti steny.

Preto je každá zákazka a ponuka jedinečná. Na základe našich skúseností a vašich očakávaní vám budeme vedieť po obhliadnutí stavu pomerne presne povedať, koľko bude maľovanie bytu či domu stáť. Po obhliadke priestorov, posúdení skutočného stavu a vypočutí vašich očakávaní vám povieme serióznu cenovú ponuku, na požiadanie vám ju spracujeme aj do elektronickej alebo papierovej podoby.

Ako dlho bude maľovanie bytu / domu trvať?

Ďalšia, ktorá patrí medzi časté otázky – doba trvania maliarskych prác. A neraz sa na ňu zabudnete opýtať 🙂

Celková doba maľovania bytu závisí od rozsahu prípravných prác i samotného procesu maľovania.

Prípravné práce trvajú spravidla 1-2 dni, v jednoduchších prípadoch nám maľovanie bytu trvá 2-3 dni (závisí od počtu a veľkosti maľovaných izieb), maľovanie domu odhadom 5 dní. Ak je potrebné vykonať ďalšie práce, práce sa môžu predĺžiť na týždeň.

Presnejšiu dĺžku trvania maliarskych prác vieme upresniť na základe osobnej obhliadky.

Kedy je nutná prítomnosť majiteľa?

Robievame maľovanie bytu v podmienkach plnej prevádzky bytu jeho obyvateľmi, ale aj maľovanie „na kľúč“. Ak robíme maľovanie bytu „na kľúč“,  majiteľ alebo používateľ bytu nám po obhliadke a odsúhlasení prác a ceny odovzdajú kľúče a vrátia sa, keď je maľovanie bytu dokončené. Pohodlné pre obe strany – my máme dostatok priestoru a majiteľ či používateľ bytu obdobie bez starostí.

Ak prebieha maľovanie celého bytu v plnej prevádzke, časti bytu bývajú pozakrývané a čiastočne presťahované, obyvatelia i my môžeme fungovať len obmedzene. Tento postup predlžuje práce a navyšuje spojené práce, čo mierne zvyšuje konečnú cenu.

Ani v jednom prípade nie je prítomnosť majiteľa nevyhnutná. V prípade, že sa vyskytnú nečakané okolnosti (napr. sused sa chce prísť pozrieť, alebo objavíme rozsiahle podomietkové nedostatky a pod.), voláme vám a situáciu operatívne riešime.

Môžem si kúpiť vlastný materiál na maľovanie?

Medzi časté otázky sme zaradili i túto, hoci nebýva až tak častá ako vyššie uvedené.

Môžete. Vieme pracovať i s vaším materiálom.

Zvážte však, že my nakupujeme u dodávateľov farieb a príslušenstva dlhodobo a preto máme výhodnejšiu cenu materiálu. Nehľadiac na to, že môžeme zabezpečiť aj špeciálne materiály a náterové hmoty, ku ktorým sa dostanete ťažšie.

Môže sa stať, že pri výbere zvolíte nevhodný typ farby na to, čo očakávate. Nechajte si poradiť a po dohode vám môžeme dať tipy, kde nakúpite podľa svojich predstáv. My potom vykonáme s vaším materiálom maľovanie bytu či domu v dohodnutom rozsahu a cene.

Ako maľovanie priestorov prebieha?

Kontaktujete nás so svojou požiadavkou

Kontaktujete nás so svojou požiadavkou, či zámerom na maľovanie priestoru. Písomne, telefonicky, alebo osobne. Pri prvom kontakte si pozorne vypočujeme vaše predstavy a očakávania, vami odhadnuté rozmery pracovných plôch či veľkosť podlahovej plochy. Na základe toho vieme povedať hrubý predbežný odhad ceny, termín a dobu trvania realizácie. Ak vám to vyhovuje, nasleduje osobná konzultácia a obhliadka.

Osobná konzultácia a vypracovanie ponuky

Pri osobnej konzultácii si osobne obzrieme vaše priestory, ich stav, zmeriame pracovné plochy a spravidla hneď, alebo v priebehu 24 hodín vám oznámime presnejšiu cenovú ponuku. V prípade záujmu o realizáciu upresníme časový plán jednotlivých prác a termín odovzdania. Podľa rozsahu zákazky navrhneme tiež výšku zálohy na materiál a prácu. Ak máte záujem o vypracovanie písomnej ponuky, na požiadanie vám ju vypracujeme a zašleme. Po jej odsúhlasení nastúpime v dohodnutom termíne k realizácii maľovania priestorov.

Prípravná fáza na maľovanie priestorov

Najlepšie sa pracuje v prázdnych priestoroch, no nie vždy je to možné. Ak sa v miestnostiach nachádza nábytok, spravidla ho umiestnime do stredu a zakryjeme novou krycou fóliou. Premiestnenie a zakrytie môžete pripraviť i vy a znížiť tak svoje náklady. Podlahy pokryjeme plastovou fóliou, ktorá ich chráni pred znečistením i pred poškodením. Podľa dohody môžeme demontovať i kryty elektrických vypínačov a zásuviek na stenách, aby bol výsledok čo najlepší. Väčšie plochy, ktorých sa maľovanie netýka, zakryjeme fóliou tiež (okná, zárubne a pod.).

Príprava stien na maľovanie, stierkovanie

Ak dávame dolu zo stien tapety, v prvom kroku odstránime tapety a umyjeme steny – niekedy i viackrát. Ak sa nachádza na stene už viacero predchádzajúcich náterov, odporúčame ich odstrániť („zoškrabať“). V druhom kroku vyspravíme prípadné poškodenia povrchov stien a stropov (oduté omietky, praskliny, diery s hmoždinkami, či bez nich a pod.). Podľa dohody steny natrieme hygienickým/protiplesňovým náterom, prípadne vystierkujeme.

Podkladový náter, renovácie, sieťky, vzorková farba

Maľovanie začíname podľa stavu stien nie farbou, ale nanesením penetračného náteru. Niekedy je však predtým potrebné renovovať omietku, spraviť sieťky, aby sa omietka na kritických miestach neodlupovala a pod. Ak máte záujem, následne spravíme vzorkový náter, aby ste videli farebnosť po uschnutí farby.

Maľovanie stropov a stien

Po odsúhlasení farieb maľujeme stropy a steny. Podľa stavu podkladového materiálu a vlhkosti vzduchu môže ich schnutie trvať dlhšie ako sme predpokladali, prípadne môže byť potrebný ešte jeden náter. Tieto faktory nevie nikto predpokladať so 100 % istotou, no na základe skúseností vieme povedať, že to významne nepredĺži čas maľovania priestorov. Doplnkový náter (po odsúhlasení) ovplyvní cenu.

Záverečná kontrola, čistenie, rozmiestnenie nábytku

Po uschnutí vo vašej prítomnosti skontrolujeme realizované práce a ak nie sú pripomienky, nasleduje odstránenie krycích fólií, čistenie hraničných plôch, montáž krytov zásuviek a vypínačov. Maľované priestory vyčistíme – upraceme od hrubej špiny, pozametáme, odstránime pracovný odpad. Vieme zabezpečiť (po dohode) aj umytie priestorov. Nábytok presunieme (podľa dohody) na pôvodné miesto.

Odovzdanie zákazky, finančné vyrovnanie

Pri odovzdávaní prác prejdeme spolu s vami ešte raz všetky priestory, aby ste mali istotu, že práce boli vykonané podľa vašej predstavy. Po tejto záverečnej kontrole nasleduje podpísanie preberacieho protokolu a finančné vyrovnanie za maľovanie priestorov a súvisiace práce podľa dohody.

Kto stojí za firmou MTM mal?

Predposledná otázka zaradená medzi časté otázky. Pretože možno ste zvedavý, len vás táto otázka nenapadla…

MTM mal je v podstate rodinná maliarska firma s tradíciou. Hoci otec jedného z nás, ktorý stál pri zrode firmy, zavesil pred pár rokmi štetku na klinec, nám stále pomáha odbornými radami a skúsenosťami.

V teréne už pracujeme len my – mladá generácia, ktorú on na základe svojich takmer 40-ročných skúseností zaškolil. Maľujeme radi (a dobre) už viac ako 7 rokov. Svedčia o tom početné zákazky na maľovanie bytov, maľovanie domov, ale aj obchodných priestorov, bánk a hotelov.

Viac sa dočítate v našom profile Kto je MTM mal »

Kde všade vykonávate maľovanie bytov či iných priestorov?

Robíme maľovanie bytov v Bratislave (najmä) a tiež v okolí. Maľovanie sme robili už asi vo všetkých mestských častiach – Staré Mesto, Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice (Dolné hony, Lieskovec i Medzi jarkami), Nové Mesto, Rača, Vajnory, Karlova Ves (Dlhé diely, Kútiky, Mlynská dolina i Rovnice), v Dúbravke Podvornice, Záluhy i Krčace, v Lamači Podháj i Rázsochy. Devín, Devínska Nová Ves a Záhorská Bystrica si nás počkali tiež.
V Petržalke – miestna časť Dvory, Háje, Lúky, Petržalka-Juh, Petržalka-Sever, Petržalka-Západ, Petržalka-Východ, Pečniansky les, Zrkadlový háj.
Naše maľovanie neobišlo ani Jarovce, Rusovce, Čunovo, mimo Bratislavy Senec či Bernolákovo alebo Svätý Jur.
Ivanka pri Dunaji, Pezinok, Modra a z druhej strany Marianka, Stupava, Lozorno a Malacky na nás ešte čakajú 😀

No robili sme už i zákazky v Ružomberku, Trnave a inde. Radi spoznávame aj pracovne celé Slovensko. Ponúkame flexibilitu, skúsenosti, profesionálny prístup a kvalitné výsledky práce. Vážime si váš i svoj čas, preto robíme všetko pre dodržanie dohodnutých termínov.

Nenašli ste tu odpoveď na svoju otázku?

Zavolajte nám, radi vaše otázky zodpovieme. Zamenili ste si čísla?
Nevadí, pretože väčšinou pracujeme spolu. Ak nezdvihneme, asi sme na rebríku. Ozveme sa.

Maľovanie domov v Bratislave, fasád a iné

Maľovanie bytov v Bratislave i mimo nej

Prihláste sa na odber noviniek

Získajte informácie o našich akciách a zaujímavostiach zo sveta maľovania bytov, domov, či o nových materiáloch.
Priamo do svojej poštovej schránky.