Dekoratívna omietka San Marco

Dekoratívne omietky v 21. storočí

Chodievate občas na výlety po zámkoch? Poznáte asi ten pocit, keď ste vošli do izby niektorého významnejšieho a ocitli sa v očarujúcom luxusnom priestore z iného storočia. Krásne drevené podlahy s vitrážou, vyrezávaný drevený nábytok, knižnica, možno i nóbl koberec,… a luxusné tapety. Krásne steny však nemuseli byť pokryté tapetou z Benátok či iného presláveného manufaktúrneho centra tých čias. Stredovekí i novovekí majstri dokázali neuveriteľne napodobovať a čarovať aj s omietkami a farbami.

Súčasní majstri maliari dokážu také kúzla tiež. Namiesto luxusnej tapety aj dnes vedia spraviť dekoratívnu omietku či náter, ktorý premení domov na luxusné sídlo.

V kategórii exkluzívnej a originálnej úpravy stien sú v súčasnosti medzi náročnými klientmi dekoratívne omietky a nátery populárne napriek cene i náročnosti. Pretože vyniknú ako dekoratívny náter na časť steny alebo len na jednu stenu miestnosti, na schodište v dome či reprezentačných budovách, dokonca ozvláštnia miestnosť aj ako dekoratívna omietka na krb alebo na strop.

Ak si chcete spraviť lepšiu predstavu o tom, čo je to dekoratívna omietka San Marco, pozrite si časť našej galérie.

dekoratívna omietka San Marco patrí medzi naše maliarske práce

Čo je to dekoratívna omietka?

Dekoratívna omietka v širšom zmysle slova zahŕňa aj praktické umývateľné desaťročia známe sokle v školách a zdravotníckych zariadeniach či v štátnych úradoch. Odborníci ich poznajú pod pojmom linkrusty. Dnes sa pojem dekoratívna omietka (alebo dekoratívny náter) používa skôr pre označenie exkluzívnej povrchovej úpravy.

Dekoratívne omietky, resp. nátery slúžia ako vynikajúca alternatíva elegantnej ozdobnej tapety s lepšou stabilitou i životnosťou. Ozvláštnia a skrášlia priestor (stačí jedna stena izby či chodby), čaro sa dostaví. Pri vhodnom zladení so zariadením je výsledok luxusný interiér ako prejav luxusu i vkusu. Pritom dekoratívna omietka nemusí pokrývať celú plochu steny, môže byť len jej súčasťou. Hoci na základe skúsenosti si dovolíme tvrdiť, že najviac vynikne, ak je povrch steny upravený dekoratívnym náterom kompletne v celom svojom rozmere (dorábali sme s odstupom času pre niektorých klientov dekoratívne nátery aj na zvyšok steny).

Podoby dekoratívnych omietok

Dekoratívne omietky a nátery súčasnosti môžu mať rôzne podoby. Predstavujú povrchové úpravy stien s cieľom dosiahnuť netradičný vzhľad povrchov – môžu imitovať zamat, či inú látku, ale aj travertín, pieskovec, mramor alebo dokonca prirodzene zostarnutý betón (vhodný pre moderné priestory s veľkomestskou atmosférou). Niekedy obsahujú takéto omietky či nátery perleťové prísady, častejšie však metalizované častice alebo kremičitý piesok pripomínajúci malé reliéfne piesočné duny.

Dekoratívne omietky sú spravidla tvorené jemným reliéfom, ktorý sa vyskytuje v časti steny alebo na celej ploche steny. Môžu predstavovať jediný motív, alebo opakujúci sa vzor, môžu byť monofarebné, alebo zostavené z viacerých farieb. Možností je obrovské množstvo.

V súvislosti s dekoratívnymi nátermi sa najčastejšie vyskytuje označenie „san marco“. Niekedy sa im hovorí aj benátska omietka, benátsky štuk či dekoratívna omietka San Marco, pretože nepredstavujú len rovnomernú tenkú vrstvu farby na stene, alebo na strope, ale efekt vzniká viac vrstvením podobným reliéfnej omietke.

Prečo sme sa rozhodli robiť aj tento typ úpravy stien?

Dekoratívna omietka San Marco

Keď pozriete na stenu s náterom San Marco, ocitnete sa pocitovo v inom svete. V reprezentačných priestoroch v luxusnom paláci bohatého stredovekého mešťana či vyššej šľachty, ktorí si takéto potešenie pre oči mohli dovoliť. Alebo v nóbl byte zo seriálu Sex v meste na Manhattane. Kde na vás zo stien pôsobí energia konzervatívnej stability a pokoja.
Nebolo to lacné vtedy, nie je ani dnes (jedna plechovka stojí aj 200 € a vymaľujeme ňou pár štvorcových metrov, takže menšia stena vyjde na 500 €, väčšia aj na viac ako 1000 €).

Do mozaiky poznatkov zapadne logicky fakt, že spoločnosť, ktorá distribuje na Slovensku dekoratívne omietky San Marco, je oficiálnym partnerom Slovenskej reštaurátorskej komory. Prečo? Pretože dekoratívne omietky San Marco dajú pri finálnej úprave reštaurovaným stenám kostolov a iným historickým pamiatkám jedinečný vzhľad reprezentačných priestorov. Niekedy sa im hovorí aj benátske dekoratívne stierky, alebo benátsky štuk. Ak ste boli v Benátkach, viete, že mesto dodnes dýcha luxusom zašlých čias a cítiť ho tam takmer všade.

Dekoratívne omietky San Marco použité v bytových priestoroch ozvláštnia váš byt jedinečným vzhľadom a špecifickým charakterom. Pozrite si vzorkovník a na prvý pohľad bude jasné, o čom píšeme. Čo z obrázkov nevidno, je fakt, že vďaka svojim vlastnostiam sú tieto omietky dokonca použiteľné ako dekoratívne omietky do priestorov s vyššou pravdepodobnosťou styku s vodou (kuchyne, kúpeľne či exteriér). Preto sme sa na prácu s nimi zaškolili a pracujeme s nimi.

A podľa toho čo vieme, sme jedni z mála v Bratislave a okolí, ktorí vedia omietky San Marco kvalitne spraviť. Ak hľadáte špecialistov na takúto prácu, už viete, kde ich hľadať. Nerobíme ich často, no máme za sebou niekoľko desiatok projektov a pár rokov skúseností.

Získajte cenovú ponuku

V prípade záujmu o nezáväznú cenovú ponuku na dekoratívnu omietku San Marco v Bratislave a okolí
nás neváhajte kontaktovať tak isto ako ohľadom bezplatnej obhliadky. Ozveme sa hneď ako zlezieme z rebríka.

Iné vybavenie a iný postup

Dekoratívne omietky San Marco vyžadujú trochu iné než bežné maliarske vybavenie a trochu iný postup. Pochopiteľne. Kvôli požiadavkám na podkladový materiál je stenu potrebné na takú krásu pripraviť. V prípade, že vás osloví čaro a duch týchto omietok, nebudete ich mať za deň, nebude to hneď. Stenu vieme upraviť a zrealizovať náter v priebehu 2-3 dní. Aby bol výsledok perfektný a prinášal vám radosť dlhodobo, technológia a postup vyžadujú svoj čas. Netreba sa obávať, že takouto omietkou si zničíte stenu – neskôr ju stačí len prestierkovať. No kto by už takú krásu zatieral!

Zoberte si dovolenku a nechajte si spraviť „na kľúč“ dekoratívnu omietku San Marco. Ako jeden náš klient, ktorý nás zobral za slovo – odišiel na dovolenku a keď sa vrátil, mal „san marco“ na stene 🙂

Vzorkovník dekoratívnych omietok San Marco

Možno vás bude zaujímať, že k dispozícii máme široký výber farieb a vzorov. Viac ako dvadsať druhov omietok a farieb so širokou škálou odtieňov, rôzne techniky nanášania a kombinácie materiálov ponúkajú množstvo variantov a tak je prakticky každá stena jedinečná. Naša ponuka obsahuje okolo 1200 kombinácií, vyberiete si. Najčastejšie si naši klienti vyberajú sivé metalizované odtiene, striebornú a farby s nádychom ružovej.

Na presnejšiu predstavu sme vybrali pár prác a skúsili nafotiť časť vzorkovníka. Vzorkovník však neukazuje zďaleka všetky možnosti, fotografie nezachytili dobre farebnosť a reliéf, ktoré robia túto omietku jedinečnou. Skutočnosť je oveľa lepšia ako na fotografiách!
Posúďte sami ako dekoratívna omietka San Marco vyzerá na stene (kliknutím na obrázok ho otvoríte vo väčšom na novej karte).

dekoratívna omietka San Marco patrí medzi naše maliarske práce

Výsledok na stene pôsobí v skutočnosti reprezentačne a očarujúco – na vás pri každodennom pohľade i na hostí, ktorí k vám zavítajú.

Zavolajte nám

Máte záujem o nezáväznú cenovú ponuku na dekoratívnu omietku San Marco alebo bezplatnú obhliadku od nás?
Zavolajte nám a dohodneme si ďalší postup. Ak nezdvihneme, asi sme na rebríku. Ozveme sa.