Kedy zavolať na stierkovanie odborníka

Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že stierkovanie sa ako technika úpravy povrchu často s obľubou používa pri renovácii interiérov a tiež v novostavbách. Pretože zabezpečuje perfektné základy pre následné maľovanie alebo tapetovanie. Stierkovanie je kľúč k dokonale hladkým stenám.
V tomto článku zistíte v čom vidíme príčinu obľuby stierkovaných stien, čo to obnáša – ako spraviť stierkovanie. A kedy zavolať na stierkovanie odborníka.

Prečo je stierkovanie obľúbené i odporúčané

Dôvodov na stierkovanie je veľa a naozaj zriedka zistíte, že sa vám kvalitne spravená stierka pri úpravách interiérov nehodí. Tu sú najčastejšie dôvody, prečo je stierkovanie také obľúbené, občas odporúčané a niekedy nevyhnutné:

 1. Trvanlivosť: Správne aplikovaná stierková hmota zvyšuje odolnosť stien voči mechanickému poškodeniu a zlepšuje ich životnosť.
 2. Estetika: Hladké a rovné steny sú základom pre akékoľvek ďalšie úpravy stien a väčšinou vdýchnu interiéru luxusný vzhľad. Stierkovanie odstraňuje nedokonalosti, ktoré by mohli byť viditeľné aj pod farbou alebo tapetou.
 3. Pripravenosť na ďalšie úpravy: Po stierkovaní sú steny pripravené na maľovanie, tapetovanie alebo iné dekoratívne úpravy.
kvalitne vystierkovaná a vymaľovaná miestnosť

Ako spraviť stierkovanie – proces krok po kroku

Krok 1: Príprava povrchu

Príprava je kľúčom k úspešnému stierkovaniu. Stropu i stien. Povrch musí byť čistý, suchý a zbavený prachu, mastnôt a starých náterov. V prípade veľkých nerovností je potrebné povrch najprv vyrovnať základnou omietkou. Ak je podkladom dobre spravený sadrokartón, je to ideálne. Ak stena obsahuje väčšie poškodenia, pukliny a pod., treba ich pred stierkovaním vyspravovať.

Krok 2: Nanášanie základného náteru

Základný penetračný náter zlepšuje priľnavosť stierkovej hmoty k povrchu. Aplikuje sa rovnomerne a nechá sa vyschnúť podľa odporúčaní výrobcu. Platí to aj pre sadrokartón aj pre bežnú stenu. Pre každú fázu stierkovania je žiadúce dodržať technologické lehoty, teda aj pre penetračný náter. Ich nedodržanie máva skôr či neskôr viditeľné následky v podobe odlupovania, prasklín a pod.

Krok 3: Príprava stierkovej hmoty

Stierkovacia hmota sa pripravuje zmiešaním s vodou podľa pokynov výrobcu. Dôležité je dosiahnuť homogénnu a hladkú konzistenciu bez hrudiek. Nie príliš hustú ani príliš riedku. Naniesť na stenu sa totiž dajú oba extrémy stierky, ale výsledky budú veľmi rôzne. Pri hladkej stierke je tiež potrebné dbať na to, aby neobsahovala žiadne hrubšie častice iného materiálu (kúsky starej či novej omietky a pod.).

naučiť sa dobre ako spraviť stierkovanie stien vyžaduje trpezlivosť a čas

Krok 4: Aplikácia stierkovej hmoty

Stierkovanie sa vykonáva v niekoľkých vrstvách. Prvá vrstva by mala byť tenká tak akurát, slúži najmä na vyrovnanie drobných nerovností. Po zaschnutí sa nanáša ďalšia vrstva, ktorá vytvára finálny hladký povrch. Každá vrstva musí byť pred nanášaním ďalšej dôkladne vysušená.

Krok 5: Brúsenie a finálna úprava

Po vyschnutí poslednej vrstvy sa povrch prebrúsi jemným brúsnym papierom, aby bola výsledkom dokonale hladká textúra. Nakoniec je potrebné steny dôkladne očistiť od prachu a až potom sú pripravené na ďalšiu úpravu – maľovanie alebo tapetovanie. Ak si myslíte, že pri brúsení vyrovnáte odfláknuté kúsky plôch vzniknuté pri nanášaní stierkovacej hmoty ľahšie ako takmer dokonalé vyrovnanie za mokra, mýlite sa. Dokonalé prebrúsenie je náročnejšie ako dokonalé vystierkovanie.

maliar brúsi stierkovanú stenu, aby dosiahol výborný hladký rovný podklad

Časté chyby a ich vplyv na stierkovanie

 1. Nedostatočná príprava povrchu: Ak nie je povrch správne pripravený, stierka môže zle priľnúť a neskôr sa odlupovať.
 2. Nerovnomerné nanášanie stierkovej hmoty: Rôzne hrúbky vrstiev môžu spôsobiť nerovnomerný povrch, ktorý bude viditeľný po maľovaní. A nikto nechce mať fľaky na stene, ktorá je inak dokonale rovná a hladká.
 3. Nedodržanie času schnutia: Každá vrstva musí byť úplne suchá pred aplikáciou ďalšej, inak hrozí praskanie a oddeľovanie vrstiev. Nehovoriac o problémoch odlupovania sa a „drobenia“ už počas nanášania samotnej druhej vrstvy.
 4. Podcenenie fyzickej náročnosti stierkovania: Samotný proces nanášania na stenu a stropy je fyzicky náročná záležitosť a preto stierkovanie nechcú robiť starší a „ostrieľaní“ maliari. Vedia, aká je to záťaž na chrbát a kríže. Ak nedokončíte, rozrobenú stenu občas nemá kto dotiahnuť do konca.
naučiť sa dobre ako spraviť stierkovanie stropov vyžaduje trpezlivosť a čas

Typy stierkových materiálov

Existuje niekoľko typov stierkových materiálov, ktoré sa používajú v závislosti od potreby výsledku a typu podkladu:

 1. Sadrová stierka: Ideálna pre vnútorné priestory, rýchlo schne a umožňuje veľmi hladký povrch.
 2. Cementová stierka: Vhodná pre vonkajšie použitie alebo vlhké prostredie, odolná voči vode a mechanickému poškodeniu. Existuje tiež samonivelizačná cementová stierka na vyrovnanie povrchu cementových poterov napr. pred kladením podlahovej krytiny.
 3. Polymérová stierka: Pružná a odolná, vhodná na miesta s vysokou záťažou alebo rizikom praskania.

V obchodoch sa môžete tiež stretnúť s označením niektorých stierkových materiálov ako vnútorná vyrovnávacia stierka. Používa sa na plošné či lokálne vyrovnávanie vnútorných povrchov stien a stropov v interiéroch. Výborná je na opravu chýb alebo k vyplňovanie priehlbín a prasklín. Je spravidla vhodná na všetky druhy omietok, vláknocementové, drevocementové a sadrokartónové dosky, betón či pórobetón. Použiteľná je aj na tenkovrstvé omietanie. Na ňu sa potom nanáša posledná vrstva – tenká stierková hmota.

Vyberte si takú stierku, ktorou dosiahnete požadované vlastnosti a ktorá je vhodná pre ďalší plánovaný postup. V prípade, že si nie ste istý, poraďte sa radšej v predajni u odborníkov, alebo – ak budeme robiť stierkovanie my – s nami. Máme v stierkach prehľad i skúsenosti 🙂

Tipy a triky pre dokonalé stierkovanie

 1. Používajte kvalitné náradie: Investícia do kvalitných hladidiel, špachtlí a brúsneho papiera sa vyplatí. Presné náradie zaručí rovnomerné nanášanie a hladký povrch.
 2. Pracujte pri správnej teplote a vlhkosti: Optimálne podmienky pre stierkovanie sú teplota medzi 15-25 °C a nízka vlhkosť vzduchu. Vysoká vlhkosť môže predĺžiť čas schnutia a zhoršiť kvalitu výsledku.
 3. Cvičte trpezlivosť: Stierkovanie je remeslo, ktoré vyžaduje čas a prax. Ak ste sa rozhodli pre svojpomocné stierkovanie, nevzdávajte sa pri prvých neúspechoch a postupne získate potrebné zručnosti. Ani maliari, ktorí bežne stierkovanie robia v rámci prípravných prác, sa nestali majstrami stierkovania po prvej stene…
kvalitné stierkovanie na sadrokartón prináša fantastické výsledky

Kedy zavolať na stierkovanie odborníka?

Aj keď je stierkovanie zručnosť, ktorú môže zvládnuť každý šikovný domáci majster, existujú minimálne 3 situácie, kedy je lepšie zavolať odborníka.

Máte staré, veľmi poškodené alebo historické steny? Nepúšťajte sa do nich sami – odborník dokáže posúdiť stav povrchu, odhadnúť potenciálne riziká neúspechu a odporučiť najvhodnejší postup.

Plánujete veľký projekt? Profesionálni maliari a stierkovači vám zaručia kvalitný a trvanlivý výsledok. Spravidla s nimi stihnete aj termíny. A záruka na prácu vám umožní pokojne spať.

Nemáte dostatok času alebo skúseností? Zavolajte si tých, ktorí robia stierkovanie často, majú za sebou aspoň desiatku projektov a majú skúsenosti. Po desiatej stene ich už budete mať aj vy, ale desať stien si vyžaduje čas i trpezlivosť.

Cena za stierkovanie

Zdá sa vám cena za stierkovanie vysoká? Nuž, dopyt na trhu je, a tak niektorí „majstri“ naozaj skúšajú hranice, koľko sú za ich prácu ochotní ľudia zaplatiť. To však nie je cena stierkovania. Investícia do kvalitne vystierkovaných stien je hodnotná – zvýši trvanlivosť stien, zlepší optické výsledky, umožní aplikovať postupy, ktoré sú vysoko náročné na kvalitný podklad (napr. San Marco). My neskúšame možnosti vašej peňaženky, vieme posúdiť náročnosť podľa priestorov a stavu stien. Väčšinou sa dohodneme. Veď každý triezvy človek vie, že lacné stierkovanie je podozrivé. Lacná cena za stierkovanie je ako cena za nový Mercedes 4500 €.

Poznámka: Ak je to možné, pozrite si pred dohodou predchádzajúce stierkovacie práce majstra, prečítajte referencie, prípadne si vypýtajte kontakt na niektorého z predchádzajúcich klientov. Overte si u nich spokojnosť s vykonanými prácami. Keď hľadáte stierkovanie v Bratislave a okolí – na trhu je veľa lacných ponúk, po ktorých nás volajú opravovať (na obrázkoch vyššie je pár príkladov), celý projekt sa tak pre vás predražuje. Po nás opravovať stierkovanie stien naozaj netreba 🙂