Ako odstrániť fľaky po zatečení

Zatiekol vám v kúpeľni strop od susedov (alebo z prepúšťajúcej strechy). Počkáte kým vysche a uvidí sa čo ďalej. Občas vyschne bez stopy, no častejšie ostane po zatečení žltkastý fľak s hnedožltými okrajmi. Fľak po zatečení a jeho okraje vekom tmavnú a budú výraznejšie ak sa zatečenie zopakuje.
Chceli ste si fľak sami zlikvidovať – vymaľovať, ale po pár vrstvách primalexu fľak stále vychádza navrch…
Čo s tým?

Príčiny fľakov na stene, zatekanie

Niet univerzálnej rady. Príčinou môže byť staré prasknuté potrubie vodovodu alebo stupačky v bytovke, zostarnutá susedovie prípojka WC k odpadovému potrubiu, zatekanie okolo okien v dôsledku nedobrého tesnenia, či izolácie bytovky, prasknuté radiátorové potrubie v stene, prasknutá strešná krytina (niekedy prasklinky vôbec nevidno a voda tečie cez strechu akoby v nej bola diera), či akýkoľvek „zdroj“ tekutiny.
Najčastejšie sa vo svojej praxi stretávame s fľakmi na strope, no bývajú i na bočných stenách, pri podlahe,…

Babská rada

Ak vznikne fľak po zatečení, nechajte ho vysušiť. Možno ho naozaj nebude vidieť. V prípade opakovaného zatečenia sa však začne viac a viac rysovať jeho okraj.

Babská rada na odstránenie fľakov po zatečení znie „vysušiť, umyť vodou so saponátom, znovu vysušiť, pretrieť penetračným náterom, a následne maľovať“. Zatečené fľaky však ako na potvoru takmer vždy cez obyčajnú farbu opakovane prerážajú. Nepomôže ani penetrácia. Samotný fľak môže byť totiž spôsobený rozpustnými minerálmi či nečistotami v betóne, hrdzou zo železa, ktoré sa nachádza takmer v každej stavbe, rozpustenou starou farbou pod tou povrchovou, alebo kombináciou všetkého uvedeného.

Najlepšie, ale aj najnáročnejšie riešenie je odstrániť poškodenú omietku – „oškrabať“, vyspraviť a natrieť nanovo. Maľovanie po zatečení nie je ľahká práca.
Ťažko odstrániteľné fľaky vznikajú najmä pri opakovanom zatečení v kúpeľni. Pretože kúpeľňa patrí medzi najvlhkejšie priestory v byte či dome, fľaky začnú onedlho chytať aj pleseň. Najprv pod farbou, o necelý mesiac ich však už vidno aj voľným okom. Ako riešime tento problém my?
Prečítajte si po skutočnom príbehu zo života.

Prípad zatečenia bytu

Byt, o ktorom píšeme, sa nachádza na prízemí domu v bratislavskej časti Nivy. Majiteľka bytu v dome, ktorý bol postavený začiatkom šesťdesiatych rokov 20. storočia, sa sťažovala u správcu, že občas bezdôvodne cíti vo vzduchu vlhkosť. Prešiel mesiac od prvého ohlásenia a nič. Nevidno žiadne plesne, niet čo riešiť. Nepomohlo ani písomné ohlásenie problému.

Po mesiaci a pol sa objavili viditeľné plesne na stene tesne nad parketami. Správca to odbil tým, že pani málo vetrá a má v byte vlhkosť. Že tam býva takmer 50 rokov bez príznakov, nebolo podozrivé. Na stenách za posteľou a nábytkom dokonca vyrástli z dreva hríbiky do výšky 3-4 cm. Keď po ďalších dvoch mesiacoch začala voda presakovať cez steny do pivnice i na ulicu, tiecť cícerkom po stenách pivníc, bolo zrejmé, že ide o niečo vážne, ale príčina ostávala stále nevyjasnená.
Naostatok sa odborníci zhodli, že by za tým mohla byť prasknutá rúrka radiátorovej stupačky zamurovaná v stene medzi kuchyňou a spálňou. Slúžila už viac ako 50 rokov, asi nevydržala.

Odstavili na skúšku rozvod kúrenia a keď začal prúd vody v pivnici po 24 hodinách oslabovať, nájdenie príčiny bolo na dosah. Rozbúrali stenu so stupačkou a našli rúrku s hrdzavým otvorom veľkým takmer pol centimetra, z ktorého vytekala voda. Podložie dvoch miestností bytu bolo úplne mokré, presiaknuté vodou. Ďalšie miestnosti boli zasiahnuté čiastočne. Na stenách izieb sa vo výške metra začali objavovať fľaky od ustupujúcej vody. Bolo potrebné vytrhať plesnivé parkety v zasiahnutých izbách, vybrať celé podložie, vysušiť byt, spraviť nové podložia, podlahy, odstrániť starú omietku a súvisiace plesne, až potom vymaľovať. Práce dosiahli výšku niekoľko desiatok tisíc eur. Celý prípad dozorovala stavebná firma a poisťovňa domu, pretože stupačka patrila domu.
Rekonštrukcia bytu trvala takmer pol roka. Pani majiteľke sa výrazne zhoršili zdravotné problémy, k čomu prispelo dlhšie bývanie v plesnivom byte významnou časťou.

Nepodceňujte zatečenie!

Maľovanie po zatečení

V prvom rade odporúčame majiteľovi odstrániť príčinu. Odstránenie príčiny je alfa a omega úspechu. Inak bude naša práca tiež len dočasná. Síce bude výsledok profesionálny, ale len na pár chvíľ.

Keď nás kontaktujete, po dohode prídeme na obhliadku, posúdime stav poškodenia farby a omietky. Pripomenieme vám odstránenie príčiny. Príčina musí byť odstránená pred začatím maľovania, inak sa fľak vráti.

Pred začatím maľovania odporúčame ešte jeden dôležitý krok. Máte poistený byt? Nahláste poistnú udalosť svojej poisťovni, požiadajte o obhliadku. Po nej môžeme nastúpiť.
Podľa požiadaviek poisťovne vám pripravíme podklady. Až po schválení rozpočtu na odstránenie fľakov nasleduje náš prvý krok – odstránenie plesnivej plochy, tzv. odškrabanie. Po ňom hĺbková dezinfekcia plesní, protiplesňový náter, izolačný náter, sanačná omietka, úprava podkladu až potom farba. V postihnutých priestoroch nestačí prirodzené odvetrávanie priestoru a sú potrebné výkonné sušiče, neskôr odvlhčovače. Keďže zvyšujú cenu prác, bývajú súčasťou podkladov pre poisťovňu.
Na záver prác vám vystavíme faktúru potrebnú pre plnenie poisťovne.